Aktualności

Wyjazd do Dąbrowy Tarnowskiej

Dnia 26 marca przedszkolaki oraz uczniowie z klas I - V wraz z opiekunami pojechali  do Dąbrowskiego Kina na film animowany "Kung Fu Panda 4".  Po obejrzeniu bajki udaliśmy się na zwiedzanie Dąbrowskiej Synagogi.  Poznaliśmy wiele faktów z naszej historii oraz wydarzenia, które miały miejsce na terenie naszej najbliższej okolicy.  Mieliśmy także możliwość obejrzenia niezwykłych eksponatów  radioodbiorników zgromadzonych na wystawie czasowej "Radio Nostalgia".

Serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi Pawłowi Chojnowskiemu  za miłe przyjęcie oraz przekazanie nam tak cennej wiedzy historycznej.

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Konkurs Małych Palm Wielkanocnych 

Zgodnie z coroczną tradycją, tuż przed Niedzielą Palmową odbył się w szkole Konkurs na Najpiękniejszą Małą Palmę Wielkanocną. W konkursie wzięło udział 50 prac uczniów od przedszkola aż do VII klasy. W piątek nastąpiło ogłoszenie wyników, zostały rozdane symboliczne nagrody, a wszyscy autorzy prac mogli zabrać swoje palmy, aby udać się z nimi w najbliższą niedzielę do Kościoła.

Przygotowała i opublikowała:  Barbara Pasternak

Śpiew Otwiera Niebo

Dnia 13 marca  dziewczynki z grupy Nutki i Żabki wzięły udział w dziesiątym przeglądzie piosenki religijnej w Dąbrowskim Domu Kultury zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową Nr 1  w Dąbrowie Tarnowskiej. 

Dziewczynki zaprezentowały piosenkę "Poddaj się Bogu "  i był to dla większości pierwszy występ na scenie dąbrowskiego "Sokoła". 

Gratulujemy udziału ! 

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Targi edukacyjne

7 lutego br. uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią Ewą Dorecką uczestniczyli w II Powiatowych Targach Edukacyjnych. 

Wydarzenie miało miejsce w Hali Sportowej im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Dąbrowie Tarnowskiej i zorganizowało go dąbrowskie starostwo. Celem przedsięwzięcia było przedstawienie bogatej oferty edukacyjnej szkół naszego powiatu i ułatwienie młodzieży wyboru  kształcenia ponadpodstawowego.

Przygotowała: Ewa Dorecka

Opublikowała: Barbara Pasternak

Nowa pracownia komputerowa

W naszej szkole zakończono prace nad nową pracownią komputerową. Był to gruntowny remont istniejącej pracowni łącznie
z częścią infrastruktury sieciowej, który skończył się sukcesem. Przy okazji tymczasowo przystosowaliśmy kolejną salę do pracy
z komputerami. W przyszłości planujemy utworzyć kolejną pracownię komputerowo-językową i wykorzystywać ją także do prowadzenia zajęć z robotyki, modelowania 3D i elektroniki w ramach zajęć i programu "Labolatoria przyszłości", który realizujemy w szkole.


Zobacz zdjęcia

Zapisy do oddziału przedszkolnego

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szarwarku zawiadamia, że w dniu 28 lutego 2024 r. (środa) w godz. 17.00 - 18.00 w sali na parterze szkoły odbędą się zapisy do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2024/2025. 

Obowiązek przedszkolny obejmuje dzieci urodzone w roku 2018. 

Można zgłaszać dzieci, które z dniem 1 września 2024 r. ukończą 2,5 roku.

Tel. szkoły 146559330,
email:   pspszarwark@wp.pl

Zbiórka karmy

W styczniu Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Sylwią Piekielniak  zorganizował zbiórkę karmy  dla domu tymczasowego  dla psów i kotów w Dąbrowie Tarnowskiej „Pies i kot na Manowcach”.  

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za włączenie się w tą akcję.

Przygotowała: Sylwia Piekielniak

Opublikowała: Barbara Pasternak


Zabawa Choinkowa Przedszkolaków

24 stycznia odbyła się zabawa choinkowa dla dzieci przedszkolnych . 

Dzieci przebrane w przepiękne kostiumy karnawałowe, z dobrymi humorami i uśmiechem na twarzy pląsały do znanych przebojów, a o pyszny poczęstunek zadbali rodzice.


Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak


Bal Karnawałowy klas I-III

Dnia 23 stycznia odbył się Bal Karnawałowy dla uczniów klas I-III. Wszyscy przyszli do szkoły odświętnie ubrani, niektórzy przebrali się za słynne postacie z gier, bajek lub kreskówek.  Dzieci tańczyły przy muzyce i brały udział w konkursach tanecznych, a w międzyczasie posilały się słodkim poczęstunkiem. 

Przygotowała: Barbara Pasternak

Dzień Babci i Dziadka 2024

Babciu , Dziadku 

Dziękujemy za ...


Jak co roku w styczniu Żabki i Nutki zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i kochanych dziadków, żeby im podziękować za opiekę, czułość,  poświęcony czas i uśmiech. Dzieci przygotowane przez swoje wychowawczynie zaprezentowały bogaty program artystyczny - recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły, a na koniec wręczyły zaproszonym gościom symboliczne upominki .


Dziękujemy Rodzicom za włączenie się w organizacje uroczystości.


Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Konkurs Ekologiczny

9 stycznia br. kilku uczniów naszej szkoły przystąpiło do I etapu XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego, nad którym honorowy patronat sprawują m.in. Minister Klimatu i Środowiska, Minister Edukacji i Nauki, Małopolski Kurator Oświaty. Konkurs obejmuje podstawowe i poszerzone treści  przedmiotów przyrodniczych klas V-VIII. Udział w tych zawodach edukacyjnych jest okazją do rozwoju kompetencji przyrodniczych uczniów. 

Przygotowała: Ewa Dorecka

Opublikowała: Barbara Pasternak

Wigilia u Przedszkolaków

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w oddziałach przedszkolnych Nutki  i Żabki odbyła się Wigilia. Jak każe tradycja dzieci łamały się opłatkiem, składały sobie życzenia i śpiewały kolędy.  


Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji tego dnia.


Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak


Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

Dnia 19 grudnia 2023 r. odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Wzięło w nim udział 15 uczestników. Uczniowie swoim śpiewem i grą na instrumentach zachwycili jury i widzów. To już kolejna edycja tego konkursu, który w sposób magiczny przenosi nas w świąteczną atmosferę. 

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Mieczysław  i Józef
w naszej szkole?

W ubiegły czwartek grupa naszych uczniów podjęła się zadania, które umożliwiła pogoda. Jakie to zadanie?  Wybudowanie jak najwiekszego bałwana. Rywalizacja odbywała się między klasami 7i8 dziewcząt i 7i8 chłopców. Śmiało można powiedzieć, iż była bardzo zacięta. Dziewczęta wybudowały bardzo ładnego i wysokiego bałwana, którego nazwały Mieczysław ("Mietek") natomiast  chłopcy wybudowali bałwana o imieniu Józef ("Juśko"). Oba bałwany bardzo wysokie, minimalnie wyższy chłopców za to napewno ładniejszy bałwan dziewcząt. Śmiało można powiedzieć, że remis będzie wynikiem sprawiedliwym :). Bardzo wszyscy zadowoleni z budowy i także korzyści zdrowotnych aktywności na świeżym powietrzu w warunkach zimowych. Brawa i szacunek dla obu drużyn.  Miejmy nadzieję, że pogoda jeszcze dopisze i bedzie można powtórzyć rywalizację.

Opublikował: Marcin Grabka

Spotkanie z Mikołajem

6 grudnia jak co roku przybył do nas Mikołaj, aby każdego obdarować drobnym upominkiem. Wszyscy mieli tego dnia doskonałe humory. Dzieci przywitały Mikołaja wierszem i piosenką, a w zamian otrzymały podarunki. 

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Zabawa Andrzejkowa

28 listopada odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Uczniowie wróżyli sobie co ich czeka w przyszłości oraz świetnie się bawili na zabawie tanecznej. Mieli też okazję skosztować pysznych przekąsek. Wszyscy świetnie się bawili.

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Tabliczki Mnożenia 

17 listopada 2023 obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To coroczna akcja edukacyjna, 13 już edycja, której celem jest propagowanie uczenia się matematyki poprzez zabawę. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. 

Wydarzenie odbywało się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Kilka dni przed planowanym „matematycznym świętem” zostały przeprowadzone klasowe konkursy znajomości tabliczki mnożenia, w których wyłoniono ekspertów klasowych. Wzięli oni udział w finałowym teście, który odbył się 17 listopada. 

Tytuł Mistrza Tabliczki mnożenia otrzymał Hubert Moździerz z klasy VII. Wicemistrzami zostali Mateusz Żaba i Hubert Łoś z klasy VIII. Ponadto w tym dni uczniowie z klasy V tworząc specjalne Patrole Egzaminacyjne, przepytywali kolegów i koleżanki oraz chętnych nauczycieli z tabliczki mnożenia. Osoby, którym powiodło się odpowiedzieć poprawnie na wylosowane pytania otrzymywali naklejki Eksperta tabliczki mnożenia. 

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na pewno zostanie w pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!

Przygotowała: Czesława Obara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Święto Niepodległości

Dziś w naszej szkole odbył się apel poświęcony 105 rocznicy odzyskania niepodległości. 11 listopada to data szczególna w kalendarzu wydarzeń o charakterze patriotycznym. Dlatego też pamięć o wszystkich bohaterach, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość oraz wyrażenie wdzięczności między innymi poprzez włączenie się we wspólny śpiew pieśni patriotycznych były głównym motywem dzisiejszej uroczystości, którą przygotowali i poprowadzili dla nas uczniowie klasy 7.  

Przygotował: Krzysztof Karakin

Opublikowała: Barbara Pasternak

Ślubowanie Pierwszoklasistów

27 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia naszej szkoły. Pierwszoklasiści pięknie się zaprezentowali, mimo iż było ich tylko pięcioro: recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli do utworów muzycznych. Złożyli również uroczyste ślubowanie. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania na ucznia, a pierwszoklasiści otrzymali drobne upominki. 

Wszystkim pierwszakom życzymy samych sukcesów w nauce szkolnej!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Konkurs plastyczny dla przedszkolaków

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci przedszkolnych pt. ,,Cudaki  i inne jesienne stworki". 


Gratulujemy wszystkim uczestnikom kreatywności!!! 


Oto laureaci : 

Miejsce I 

Adrianna Czucha 

Antoni Czucha 

Amelia Krupa 

Magdalena Wątroba 


Miejsce II 

Cichoń Zuzanna 

Chłopek Julia 

Melon Wiktoria 

Moździerz Gabriela 

Popek Julia 


Miejsce III 

Koguciuk Nikola

Malec Zuzanna 

Moździerz Nikodem 

Żurawska Blanka i Julita 

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Konkurs na Najpiękniejszy Różaniec

Miesiąc październik poświęcony jest modlitwie różańcowej. W związku z tym w naszej szkole p. Sylwia Piekielniak, p. Barbara Pasternak oraz ks. Waldemar Patulski zorganizowali konkurs na Najpiękniejszy Różaniec. Do konkursu wpłynęło 15 prac.  Jury wyłoniło zwycięzców, a wszyscy pozostali otrzymali nagrody pocieszenia. Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka przedszkolaków  do Muzeum Drogownictwa

W dniu 18 października dzieci 4, 5 i 6 -letnie udały się na wycieczkę do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie .W  czasie wycieczki zwiedziły ekspozycje prezentującą technikę budowy dróg i mostów w Polsce w czasach dawnych i współczesnych . Spacerując  na zewnątrz spiralną alejką po skansenie maszyn i urządzeń  poznały różne nawierzchnie drogowe oraz kotły, kruszarki, pługi i walce. 

Do szkoły przedszkolaki wróciły trochę zmęczone, ale i  zadowolone . Wyjazd dzieci  uznały za udany !!!  

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka do Oświęcimia

16 października br. odbyła się wycieczka do  Oświęcimia, w której uczestniczyli uczniowie klasy VII  i VIII. Zwiedzając Państwowe Muzeum Auschwitz- Birkenau młodzież uczestniczyła w niezwykłej lekcji historii i uczciła pamięć ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu. W drodze powrotnej  grupa zwiedziła miejsca związane ze Świętym Janem Pawłem II - Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice.

Pobyt w tych miastach zbiegł się z 45. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Przygotowała: Ewa Dorecka

Opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Edukacji Narodowej

13 października br. w naszej szkole obchodziliśmy 250 rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Podczas uroczystej akademii nawiązano do historii powstania tej ważnej dla szkolnictwa instytucji. Następnie uczniowie słowem i piosenką wyrazili wdzięczność tym, którzy przyczynili się i przyczyniają do rozwoju polskiej nauki i kultury. W ciepłych słowach podziękowali nauczycielom za troskę, oddanie i najpiękniejszy dar - wiedzę. 

Przygotowała: Ewa Dorecka

Opublikowała: Barbara Pasternak

Policyjna akcja z przedszkolakami

HEJŻE,HEJŻE ! HOLA, HOLA !

Idą dzieci do przedszkola!

Więc kierowco noga z gazu 

By nie doznał nikt urazu.

Już kierowca grzecznie stoi 

I o mandat się nie boi

Bo do zasad się stosuje- pieszym zawsze ustępuje !



W dniu 10 października przedszkolaki z grupy Żabki oraz Nutki wzięły udział w akcji organizowanej przez KPP ,, Kierowco zwolnij ". Akcja ma na celu promowanie bezpiecznej jazdy zwłaszcza w okolicach szkół i przedszkoli. 

Przedszkolaki mocno zaangażowały się w działania- dzielnie rozdawały ulotki oraz cytrynki na poprawę humoru dla wszystkich kierowców .


Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka klas IV-VIII w Bieszczady

„W górach jest wszystko co kocham

Wszystkie wiersze są w bukach „

Zawsze kiedy tam wracam

Biorą mnie klony za wnuka”

(Jerzy Harasymowicz)


W dniach 4-5 października 2023 r. odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza

w Bieszczady, w której wzięli udział uczniowie klas IV-VIII. Nie zabrakło malowniczych

widoków, śpiewu i zajęć integracyjnych, a także wędrówki szlakiem pod czujnym okiem

przewodnika. Niezapomnianych wrażeń dostarczył, m.in. rejs statkiem po Jeziorze

Solińskim i przejazd kolejką gondolową.

Jesień w Bieszczadach inspiruje i zachwyca nie tylko artystów, ale każdego z nas.

Na pewno tam tam kiedyś wrócimy.

Przygotowała: Ewa Rembilas

Opublikowała: Barbara  Pasternak

Wycieczka do Ciężkowic

26 września  klasy młodsze wybrały się na wycieczkę szkolną do Ciężkowic. Uczniowie wspólnie z  opiekunami oraz panią przewodnik zwiedzali Skamieniałe Miasto. Poznali wiele ciekawych legend i opowieści, przeciskali się przez szczeliny, wspinali się na skałki, układali puzzle oraz rozwiązywali rebusy. Następnie odpoczywali w Parku Zdrojowym, gdzie można było zanurzyć ręce w wodzie zdrojowej, pooddychać w tężni solankowej oraz pobawić się na placu zabaw. Po trudach wspinaczki, smacznym obiedzie i pysznych lodach wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi.

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Upamiętnienie rocznicy wybuchu II wojny światowej

Dnia 13 września upamiętniono w szkole rocznicę wybuchu II wojny swiatowej. Najpierw odbyła się okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów klasy VII pod nadzorem p. Czesławy Obary. Mogliśmy wysłuchać informacji o tamtych dniach, recytacji pięknych wierszy i nacieszyć ucho piosenkami żołnierskimi z okresu wojny. Następnie cała społeczność szkolna z klas od II do VIII wraz z wychowawcami i nauczycielami udała się pod pomnik w Szarwarku poświęcony mieszkańcom naszej wsi zamordowanym w czasie wojny za pomoc Żydom, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. 


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Dnia 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. O godz. 9.00 odbyła się Msza św. w kościele parafialnym, a po niej wszyscy udaliśmy się do szkoły. Na sali gimnastycznej pani dyrektor powitała zgromadzonych nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Potem odbyły się spotkania z wychowawcami klas.  Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w nowym roku, samych sukcesów i wielu nowych umiejętności. Nauczycielom zaś życzymy dużo cierpliwości i mnóstwa pozytywnej energii. Niech szkoła będzie dla nas wszystkich przyjaznym miejscem wszechstronnego rozwoju.

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

Dnia 23 czerwca nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023.  Najpierw odbyła się Msza Święta, a następnie krótka akademia okolicznościowa na sali gimnastycznej. Pani dyrektor wręczyła zasłużonym uczniom nagrody. Cała społeczność szkolna pożegnała uczniów klasy VIII i życzyła absolwentom powodzenia na dalszych szczeblach edukacyjnych.  Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Pożegnanie 6-latków

W dniu 21 czerwca swoją przygodę z przedszkolem zakończyły dzieci 6 letnie z grupy Nutki . 

Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia w szkole, a młodszym  przedszkolakom udanych i bezpiecznych  wakacji. 

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Przedstawienie prozdrowotne

W ramach realizacji programu ''Trzymaj Formę'' uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przedstawienie teatralne o tematyce prozdrowotnej, w którym podkreślono, że zdrowie jest najwyższą wartością w życiu ludzkim. Podano kilka wskazówek dbania o prawidłową kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. 

Przygotowała: Ewa Dorecka

Opublikowała: Barbara Pasternak

Konkurs Pięknego Czytania 2023

W czerwcu - jak co roku - odbył się u nas w szkole Konkurs Pięknego Czytania dla klas I - VIII, który miał na celu  doskonalenie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej oraz rozwijanie twórczych talentów wśród uczniów. Uczestnicy mieli za zadanie  przeczytać fragment książki wcześniej przygotowany w domu, a następnie wylosować jeden krótki utwór z książki "Wierszyki - łamijęzyki" i pięknie go przeczytać.  Jury brało pod uwagę dykcję i interpretację tekstu.  Mistrzem pięknego czytania została Wiktoria Żurawska z klasy IV, natomiast wyróżnienie zdobył Maciej Różański z klasy III. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. 

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Piknik Rodzinny 2023

1 czerwca uczciliśmy Dzień Dziecka Piknikiem Rodzinnym. Do szkoły przybyły całe rodziny, by wspólnie bawić się i radować. Na początku uczniowie zaprezentowali swoim rodzicom piękne piosenki, tańce i wiersze. Następnie wszyscy udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie już czekały na dzieci dmuchańce, kolorowe tatuaże, bańki mydlane, gry i zabawy oraz zawody sportowe. W międzyczasie można było posilić się kiełbaskami z grilla, popcornem lub watą cukrową. Chętne osoby mogły zakupić los na loterii fantowej. Ochotnicza Straż Pożarna z Szarwarku przygotowała ciekawy pokaz. Uśmiechom i radości nie było końca! Wszyscy świetnie się bawili.

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka przedszkolaków

W dniu 17 maja przedszkolaki udały się na wycieczkę do Centrum Zabaw Dziecięcych "Figle Migle" w Tarnowie . 

Beztroskiej zabawie nie było końca,  a dobry humor nie opuszczał nikogo :)

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak


Wycieczka klas starszych

16 maja br. uczniowie klas starszych naszej szkoły wzięli udział w wycieczce w Beskid Sądecki. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiło zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Następnie przez  Rytro, doliną  Popradu udaliśmy się do Krynicy. Jadąc jedną z najpiękniejszych tras turystycznych w Polsce, mieliśmy okazję podziwiać piękne widoki regionu o zupełnie innych cechach krajobrazowych niż miejsce naszego zamieszkania. W Pijalni Głównej  w Krynicy- Zdroju zaznaliśmy różnych smaków wód mineralnych. Po wspólnym posiłku kolejką krzesełkową Słotwiny Arena wyjechaliśmy na stację górną. Tutaj podziwialiśmy pierwszą w Polsce wieżę widokową o unikatowej drewnianej konstrukcji  ze ścieżką w koronach drzew.

Uczniowie zadowoleni, trochę zmęczeni, ale bogatsi w nowe przeżycia wrócili do Szarwarku.

Przygotowała: Ewa Dorecka

Opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka do Tarnowa klas I-III

Dnia 16 maja uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę szkolną do Tarnowa. Wspólnie z panią przewodnik spacerowaliśmy śladami historii po tarnowskim rynku. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o królach i mieście Tarnowie. Następnie, korzystając z pięknej słonecznej pogody udaliśmy się na plac zabaw do Parku Strzeleckiego. To był wspaniale spędzony czas!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Obchody Święta Konstytucji

"Maj – rocznica pięknych serc,

 Maj – rocznica wielkich myśli

 Tym, co dawno przeminęli,

 Hołd składają ci, co przyszli." 

W maju 2023 r. uroczyście obchodzono w szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas IV, V i VIII zaprosili społeczność szkolną na poetycką lekcję historii, w czasie której nie zabrakło wzniosłych słów, patriotycznych pieśni oraz tańca z biało-czerwonymi flagami. Pamięci o dokonaniach naszych wielkich przodków towarzyszyła również refleksja nad współczesnością – nad rzeczywistością wolnej Polski i obecnymi wyzwaniami. „Przychodzimy bowiem - jak stwierdził Jan Paweł II - po to, aby przenieść w naszą epokę tę samą troskę o dobro wspólne Rzeczypospolitej, tę samą odpowiedzialność”.

Przygotowała: Ewa Rembilas

Opublikowała: Barbara Pasternak

Zwycięstwo Julii Leżoch w konkursie recytatorskim

W ostatni piątek kwietnia 2023 roku uczennica naszej szkoły Julia Leżoch wzięła udział 
w finale XXIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Marii Kozaczkowej
w dąbrowskiej bibliotece i zdobyła I nagrodę w kategorii klas IV-VI. W konkursie wzięło udział 47 dzieci ze szkół podstawowych powiatu dąbrowskiego.  Uczestnicy prezentowali po
2 utwory liryczne. Jeden z nich pochodził z bogatego dorobku Marii Kozaczkowej, a drugi honorował twórczość noblistki Wisławy Szymborskiej. Gratulujemy i życzymy sukcesów artystycznych. 

Przygotowała: Ewa Rembilas

Opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Ziemi 2023

W dniu 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji przedszkolaki z grupy Nutki i grupy Żabki pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały montaż słowno- muzyczny. Poprzez wiersze, piosenki i tańce ukazały koleżankom i kolegom z klas 1-3 oraz swoim rodzicom jak należy chronić nasza planetę Ziemię, co zrobić, żeby była czysta i zadbana.  

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Kwietniowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W kwietniu 2023 r. społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Grupa uczniów z klas VI, VII i VIII zaprezentowała wzruszające przedstawienie o charakterze patriotycznym. Oddano hołd żołnierzom drugiej konspiracji               za ich odwagę, niezłomność i krew przelaną w obronie Ojczyzny. Wyrażono także wdzięczność za to, że dzięki nim żyjemy dziś w Polsce wolnej od "zdradzieckich przyjaciół". Chwała Bohaterom! Chwała Niezłomnym!

Przygotowała: Ewa Rembilas

Opublikowała: Barbara Pasternak

Konkurs na najpiękniejszą małą palmę

Tuż przed Niedzielą Palmową nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą małą palmę. Do konkursu wpłynęło 50 palm. Najpiękniejsze prace zostały nagrodzone w dwóch kategoriach: przedszkole i klasy I - III oraz klasy IV - VIII. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Konkurs recytatorski "Wiosna w poezji dziecięcej"

Dnia 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji nasza szkoła we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną Filia w Szarwarku zorganizowała Konkurs recytatorski "Wiosna w poezji dziecięcej", adresowany do przedszkolaków i uczniów klas I - III.  Uczestnicy zaprezentowali utwory o tematyce wiosennej. Niektórzy zrobili to w  wyjątkowych, wiosennych strojach. Wszystkich nas wprowadzili w wiosenny nastrój.

  Jury przyznało następujące nagrody:

Kategoria: Przedszkole
I miejsce: Hanna Leżoch

II miejsce: Amelia Krupa

III miejsce: Nikola Mędala

Wyróżnienia:

Hubert Moździerz

Julia Popek - za strój

Kategoria: Klasy I-III

I miejsce: Zuzanna Kułaga

II miejsce: Karol Bogula

III miejsce: Patryk Kuta i Alicja Banaś

Wyróżnienie: Izabella Lisowska - za strój

Konkurs przygotowała p. Sylwia Piekielniak i p. Barbara Pasternak razem z bibliotekarzem Biblioteki Publicznej Filia w Szarwarku - p. Lucyną Kiwior.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! 

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Szkolenie z policjantami

W piątek 27 stycznia dąbrowscy funkcjonariusze policji przeprowadzili w naszej szkole praktyczne szkolenie dla rodziców z wykorzystaniem walizki profilaktycznej zawierającej imitacje środków odurzających. Policjanci przekazali rodzicom informacje na temat rodzajów narkotyków lub dopalaczy, a także symptomów i objawów, które mogą świadczyć o zażywaniu środków psychoaktywnych. Omówiono także zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Opublikowała: Barbara Pasternak

Bal karnawałowy

W karnawale same bale...

Tuż przed feriami dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas 1-3 brali udział  w zabawie karnawałowej. W czasie imprezy nie zabrakło kolorowych strojów, wesołych tańców i konkursów, znakomitych humorów oraz słodkiego poczęstunku.

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Babci i Dziadka 2023

To dla Ciebie droga Babciu... 

To dla Ciebie drogi Dziadku... 


W dniu 19 stycznia przedszkolaki obchodziły Dzień Babci i Dziadka. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze i tańczyły dla zaproszonych gości, a na koniec wręczyły  laurki i złożyły serdeczne życzenia ukochanym dziadkom. 

Opracowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Jasełka

5 stycznia uczniowie klas starszych pod kierunkiem pani Ewy Doreckiej i ks. Waldemara Patulskiego zaprezentowali Jasełka. Od razu po wejściu na salę gimnastyczną oczom widzów ukazała się przepiękna scenografia. Na pierwszym miejscu widniała szopka z gwiazdą betlejemską, a w tle cudny anioł na niebie pokrytym mrugającymi gwiazdkami. Dekorację przygotowały panie Sylwia Piekielniak i Barbara Pasternak. 

Piękne przedstawienie przypomniało wszystkim o podniosłym wydarzeniu, jakim było narodzenie Pana Jezusa. Młodzi aktorzy zaprezentowali swoje role z pełnym zaangażowaniem. Cały występ uświetnił śpiew chórku złożonego z dziewcząt z klasy VIII: Dominiki Gut, Nikoli Bądal i Karoliny Ciećko. 

Jasełka były wyjątkowe - na długo pozostaną w naszej pamięci.

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Wigilie klasowe

W ostatni dzień nauki szkolnej przed świętami klasy starsze pod kierunkiem p. Ewy Doreckiej i ks. Waldemara Patulskiego zaprezentowały krótki montaż słowno - muzyczny o narodzeniu Pana Jezusa, związany również ze świętem naszej szkoły. Ze względu na dużą nieobecność uczniów, pełną wersję Jasełek będziemy mogli obejrzeć po przerwie świątecznej. Tradycyjnie w tym dniu odbyły się również wigilie klasowe, wszyscy łamaliśmy się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy. 

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

"Hej kolęda, kolęda"

We wtorek 20 grudnia odbył się Szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda", przygotowany przez panie Alicję Lulek, Sylwię Piekielniak i Barbarę Pasternak. Uczestnicy wprowadzili nas w świąteczną atmosferę przygotowanymi utworami. 

Wyniki:

Klasy I-III:

I miejsce - Izabela Moździerz

Klasy IV-VIII:

I miejsce: duet Nikola Bądal i Dominika Gut 

II miejsce: Dominika Gut

III miejsce: Filip Gut

Nagroda publiczności: Wiktoria Żurawska i Izabela Moździerz.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Konkurs na ozdobę choinkową

Miło nam poinformować, że kilkoro uczniów z naszej szkoły oraz klasy i grupa przedszkolna zdobyły nagrody w konkursie na ozdobę choinkową, który odbywał się
w Szkole Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Jeden z przedszkolaków został wylosowany w konkursie i otrzymał nagrodę specjalną - pięknego anioła. Gratulujemy!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Konkursy świąteczne

W grudniu w naszej szkole zostały zorganizowane dwa konkursy świąteczne: "Konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową", który przygotowała pani Sylwia Piekielniak i pani Barbara Pasternak oraz "Konkurs na stroik bożonarodzeniowy", przygotowany przez panią Alicję Lulek. Uczniowie naszej szkoły przygotowali w domu przepiękne prace.
W poniedziałek 12 grudnia odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Najpiękniejsze ozdoby choinkowe zostały przekazane na konkurs do SP nr 1  w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie wezmą udział w kiermaszu przeznaczonym na cele misyjne. Najpiękniejsze stroiki zostały przekazane na konkurs do Dąbrowskiego Domu Kultury. Wszystkie pozostałe prace udekorowały nasze klasy i szkolne korytarze, wprowadzając świąteczny nastrój. Niektóre z nich zostały przekazane do różnych instytucji z życzeniami od naszej szkoły.

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Spotkanie z Mikołajem

Tradycyjnie 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Każdy chętnie spieszył na to spotkanie. Młodsze dzieci zaprezentowały świąteczne piosenki.  Piękną dekorację sali wykonały panie Sylwia Piekielniak i Barbara Pasternak. Wszyscy zostali obdarowani upominkami. Uśmiechom i radości nie było końca! Dziękujemy Mikołajowi za wizytę
w naszej szkole i zapraszamy za rok :)

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Pluszowego Misia

W dniu 25 listopada obchodzimy światowy dzień Pluszowego Misia - w obchody włączyły się przedszkolaki z grupy Żabki i Nutki. 

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Zabawa  Andrzejkowa klas I-III

W czwartek 24 listopada odbyła się Zabawa Andrzejkowa klas I-III. Uczniowie mieli okazję poznać swoją przyszłość, wróżyli kim zostaną, co ich czeka oraz imię swojej przyszłej sympatii. W wesołych nastrojach uczestniczyli również w zabawie tanecznej. Dekorację sali i wróżby przygotowały panie Sylwia Piekielniak i Barbara Pasternak. 
To był bardzo radosny dzień.

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Zabawa Andrzejkowa przedszkolaków

W dniu 23 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla wszystkich przedszkolaków, na której odwiedzili nas  wspaniali goście - myszka Miki i myszka  Minnie. 

Tańcom i wróżbom tego dnia nie było końca. 

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Święto Niepodległości 2022

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone w naszej szkole co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. 10 listopada uczestniczyliśmy w uroczystej akademii, podczas której zaprezentowano liczne wiersze patriotyczne. Przekazywane treści były przeplatane pięknymi pieśniami patriotycznymi, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile. Akademię przygotowała pani Czesława Obara, natomiast dekorację pani Sylwia Piekielniak i pani Barbara Pasternak.

Podczas akademii włączyliśmy się do akcji "Szkoła do hymnu"
i o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Na cmentarzu

Przed dniem Wszystkich Świętych dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Sylwii Piekielniak i pani Barbary Pasternak udały się na cmentarz, aby zapalić znicz
i pomodlić się na opuszczonych grobach. Razem z nimi cmentarz odwiedzili uczniowie klas I-III, którzy uczcili pamięć swoich bliskich zmarłych.

Konkurs "Jesienny pejzaż"

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla przedszkolaków,, Jesienny pejzaż". 

I MIEJSCE  zajęli:  Magdalena Wątroba,  Amelia Krupa, Hubert Moździerz i Kacper Kaczówka.

II MIEJSCE zajęli: Laura  Moździerz, Izabela Moździerz, Julia Popek , Liliana Nowak, Szymon Nowak i Nikodem Nowak .

III MIEJSCE zajęli: Piotr Grabka, Nikola Mędala, Julia Chłopek, Gabriela Moździerz, Lena Gut, Lena Żurawska i Julia Masicz. 

Konkurs przygotowały panie Karolina Ogara i Monika Żurawska.

Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu. 


Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Przerwa na czytanie

Nasza szkoła po raz pierwszy dołączyła do Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie".  Wydarzenie to odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".  W związku z tym dnia 27 października uczniowie zabrali ze sobą do szkoły dodatkową książkę, którą czytaliśmy podczas długich przerw. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego czytały przedszkolakom i maluchom. Akcję przygotowała
i koordynowała pani Barbara Pasternak. Cieszymy się, że możemy być częścią pięknego czytelniczego świata i pomagamy w biciu rekordu!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Konkurs "Jesienny wianek"

Dnia 26 października odbyło się ogłoszenie wyników Szkolnego Konkursu Plastycznego pt. "Jesienny Wianek", przygotowanego przez panią Sylwię Piekielniak i panią Barbarę Pasternak.  Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości estetycznej oraz rozwijanie inwencji twórczej, pomysłowości i wyobraźni.  W konkursie wzięło udział 10 prac. 

Oto wyniki:

I miejsce: Magdalena Czochara i Oliwia Moździerz

II miejsce: Łucja Marciniak i Izabella Lisowska

III miejsce: Wiktoria Żurawska, Liliana Moździerz i Izabela Moździerz

Wszystkim serdecznie gratulujemy!


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

"Różowa skrzyneczka"

Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego zorganizowały akcję "Różowa Skrzyneczka".  Miło nam poinformować, że w toalecie dziewczęcej na II piętrze znajduje się skrzyneczka wypełniona środkami higienicznymi dostępnymi nieodpłatnie dla każdej uczennicy. 

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Planetarium w naszej szkole

21 października do szkoły przyjechało Planetarium.  Dla przedszkolaków oraz uczniów klas I - III przygotowano "Kolorowy Wszechświat" - seans animowany przedstawiający planetę Ziemię, Księżyc oraz cały układ słoneczny. Dodatkowo zapoznano dzieci
z pojęciem sondy kosmicznej, planetoidy czy komety. Na koniec wyświetlono dwie bajkowe animacje o dinozaurach oraz wiewiórce w kosmosie. Dla uczniów klas IV - VIII były natomiast przygotowane "Tajemnice Wszechświata" - seans edukacyjny odkrywający tajniki wszechświata, ukazujący powstanie planety Ziemi i jej zmiany po dzień dzisiejszy. 


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka do Kielc

20 X odbyła się wycieczka do Kielc. Uczniowie najpierw pojechali do Tokarni – Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie czekał na nich przewodnik. Rozpoczęliśmy zwiedzanie najciekawszych obiektów. Następnie pojechaliśmy do Kadzielni - to dawny kamieniołom, a dziś rezerwat geologiczny i rekreacyjna strefa miasta słynąca z Amfiteatru Kadzielnia i wapiennych skał. To także miejsce, gdzie jest największe zagęszczenie jaskiń w całym Regionie Świętokrzyskim. Trzy z nich zostały połączone w jeden system jaskiniowy, tworząc Jaskinie na Kadzielni, które zwiedziliśmy z przewodnikiem. Później spacerowaliśmy po Parku Miejskim im. S. Staszica,
a także „Alei Sław” ozdobionej popiersiami znanych osobistości ze świata kultury i sztuki XX wieku.

Potem udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe. To właśnie tam powstały najcenniejsze zabytki Kielc. Należy do nich XVII- wieczny Pałac Biskupów Krakowskich oraz Bazylika katedralna Wniebowzięcia NPM. Pod koniec naszego zwiedzania odbyliśmy spacer ulicą Henryka Sienkiewicza, potocznie nazywaną Sienkiewką, oraz oglądaliśmy słynny Pomnik Dzika, nawiązujący do legendy o powstaniu miasta. Na końcu wycieczki dzieci zobaczyły dworzec autobusowy . Budynek dworca ma kształt rotundy, i z tego powodu nazywany bywa „spodkiem” .Dzieci były bardzo zadowolone, gdyż mogły przejechać się ruchomymi schodami, które są tam zainstalowane.

Przygotowała: Alicja Lulek

Opublikowała: Barbara Pasternak

Wizyta dietetyka

W czwartek 20 października klasy1-3 oraz przedszkolaki gościły dietetyka - panią Annę Wiśniewską - Strzałka, która zapoznała uczniów z nawykami  zdrowego żywienia. 

Dziękujemy pani dietetyk za wizytę i poświęcony nam czas. 

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Teatralna powtórka z mitologii greckiej

19 października gościliśmy na spektaklu teatralnym pt." Widziane z Olimpu" w wykonaniu Kieleckiego Teatru Lektur. Przedstawienie stanowiło dla uczniów klas IV-VIII świetną formę powtórki z mitologii greckiej. Aktorzy zabrali nas na edukacyjną wycieczkę do starożytności, przypominając życie bogów i herosów, m.in. Prometeusza, Heraklesa, Syzyfa, Dedala i Ikara, ale też wojnę trojańską czy powrót Odyseusza do Itaki. To nie pierwszy i zapewne nie ostatni udział uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szarwarku
w spektaklach Kieleckiego Teatru Lektur.


Przygotowała: Ewa Rembilas

Opublikowała: Barbara Pasternak

Wyjazd do DDK

19 października przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III wybrali się do Dąbrowskiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne pt. "Szalone bajeczki z dziadunia teczki".  Aktorzy
w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób przypomnieli nam znane polskie wiersze.  Niektórzy mogli również wziąć czynny udział w przedstawieniu i wystąpić na scenie. Wszystkim bardzo się podobało to przedstawienie.


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Edukacji Narodowej 2022

"Na niebie jasne świeci słońce,

na dworze jesień w krasie swej.

Październik złotem dziś powitał

Nauczyciela Dzień..."


Dzisiaj w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie z klas starszych, pod kierunkiem p. Czesławy Obary przygotowały koncert życzeń dla nauczycieli i pracowników obsługi z naszej szkoły. Głos zabrała również pani dyrektor, która w swoim przemówieniu przytoczyła kilka cytatów o ważnej pracy nauczyciela
i podziękowała wszystkim za trud włożony w w edukację młodego pokolenia. 

Przygotowała  i opublikowała: Barbara Pasternak

XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Nasz szkoła włączyła się w akcję edukacyjną "Dzień Tabliczki Mnożenia". 7 października odbył się test z tabliczki mnożenia. Młodsi uczniowie sprawdzali, czy starsi znają tabliczkę mnożenia. Najszybciej wszystkie działania wykonał Hubert Moździerz z klasy VI i to on został Mistrzem Tabliczki Mnożenia w naszej szkole. Gratulujemy!


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Ślubowanie Pierwszoklasistów 2022

6 października był wyjątkowym i niezapomnianym dniem dla wszystkich pierwszoklasistów. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przybyli wraz z rodzicami na tę szczególną uroczystość. Najpierw uczniowie, przygotowani przez swoją wychowawczynię p. Alicję Lulek, zaprezentowali swoje umiejętności: recytowali wiersze, odpowiadali na pytania i zagadki oraz pięknie śpiewali piosenki. Następnie złożyli ślubowanie, po czym pani dyrektor dokonała symbolicznego aktu pasowania na ucznia nasze szkoły. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i wspaniałe upominki. Ten radosny dzień na długo pozostanie w ich pamięci. Drogim pierwszoklasistom życzymy, by pobyt
w naszej szkole był dla nich niezapomnianą przygodą. 

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Na zamku i w kopalni soli

Wtorek 4 października 2022 r. dla sporej grupy uczniów z klas IV-VIII nie był zwyczajnym szkolnym dniem. Spędzili go bowiem poznając tajemnice wiślickiego zamku i bocheńskiej kopalni soli. Zamek w Wiśniczu z XIV w. jest największą po Wawelu tego typu budowlą obronną

w Małopolsce. Po zwiedzaniu zamku przyszedł czas na wizytę w Kopalni Soli Bochnia. Wędrówka szlakiem turystycznym, przejażdżka kolejką podziemną, przeprawa łódkami, ciekawe historie opowiadane przez panią przewodnik, obiad i zajęcia sportowe pod ziemią to tylko niektóre atrakcje tego niesamowitego miejsca. Na pewno tam kiedyś wrócimy.



Przygotowała: Ewa Rembilas

Opublikowała: Barbara Pasternak

Upamiętnienie ofiar
II wojny światowej

29 września uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej. Tego dnia odbyła się akademia
z okazji rocznicy wybuchu tej strasznej wojny. Delegacja uczniów wraz z panią dyrektor udała się pod pomnik znajdujący się w Szarwarku poświęcony mieszkańcom naszej wsi zamordowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej za ukrywanie Żydów. Młode pokolenie powinno pamiętać o tych tragicznych, a zarazem bohaterskich wydarzeniach
z naszej historii.

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego

"Witaj nam, szkoło radosna

grająca dzwonkiem co rano!"

1 września 2022 r. o godz. 9.00 odbyła się Msza święta, a następnie spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli w Szkole Podstawowej. Pani dyrektor uroczyście zapoczątkowała nowy rok szkolny 2022/2023. Każda klasa spotkała się również ze swoim wychowawcą. Wszystkim życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Informacja o rozpoczęciu roku szkolnego 2022/2023

1 września 2022 r. rozpoczynamy nowy rok szkolny według następującego harmonogramu:

godz. 9.00 - Msza św. w kościele parafialnym

godz. 10.00 - rozpoczęcie roku szkolnego na sali gimnastycznej dla klas I -VIII

godz. 16.00 - rozpoczęcie roku przedszkolnego na sali gimnastycznej dla dzieci 3 i 4 - letnich oraz 5 i 6 - letnich.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

24 czerwca o godz. 9.00 rozpoczęła się Msza Święta, a po niej wszyscy udali się po raz ostatni w tym roku szkolnym do budynku szkoły. Na sali gimnastycznej odbyła się część artystyczna, podczas której uczniowie klasy VII pożegnali ósmoklasistów. Pani dyrektor wręczyła zasłużonym uczniom nagrody i świadectwa z wyróżnieniem. Uczniowie i nauczyciele udali się na zasłużony wypoczynek.  

Życzymy wszystkim słonecznych wakacji:)

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Pożegnanie przedszkola

"Pożegnania nadszedł czas..."

W dniu 23 czerwca z udziałem rodziców odbyło się pożegnanie 6-latków oraz zakończenie roku szkolnego dla pozostałych przedszkolaków.

Pod kierunkiem wychowawczyń dzieci przygotowały krótki montaż słowo - muzyczny, odbyło się również wręczenie pamiątkowych dyplomów i książeczek.

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała:  Barbara  Pasternak

Widowisko cyrkowe

W dniu 20 czerwca odwiedził naszą szkołę cyrk, który zaprezentował wspaniałe show. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały cyrkowe triki, a także aktywnie brały udział w widowisku.

Program bardzo się podobał i dostarczył mnóstwo radości i śmiechu :)

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka do Straży Pożarnej

Dnia 14 czerwca przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III mieli przyjemność gościć w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzieci zwiedziły budynek straży, mieli okazję obejrzeć wozy strażackie wraz ze sprzętem, uczestniczyły w pokazie ratowania osoby poszkodowanej w pożarze, a nawet osobiście brały udział w ćwiczeniach ewakuacyjnych na wypadek pożaru. Niewątpliwą frajdą były zajęcia w trafianiem sikawką do celu oraz pokaz wozu z niezwykle wysoką z drabiną strażacką. Serdecznie dziękujemy Panom Strażakom za miłe przyjęcie!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Piknik Rodzinny 2022

1 czerwca w naszej szkole odbył się Piknik Rodzinny. Była to uroczystość połączona z otwarciem Kompleksu Sportowo - Rekreacyjnego. Na to wydarzenie przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska pan Krzysztof Kaczmarski wraz z przedstawicielami gminy oraz Sołtys wsi Szarwark pani Marta Mędala. Oprócz krótkiej części artystycznej, która przypomniała wszystkim, że "Ruch jest zdrowy i dla ciała i dla głowy", odbył się poczęstunek, zabawy na dmuchańcach, puszczanie baniek mydlanych, loteria fantowa, malowanie kredą, malowanie twarzy, animacje przy muzyce, a także mecz siatkarski Rodzice kontra Nauczyciele oraz Uczniowie kontra Nauczyciele. Wszyscy świetnie się bawili.

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

23 maja odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. W konkursie wzięło udział 16 uczestników, którzy prezentowali swoje umiejętności dykcyjne w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Każdy uczestnik czytała fragment prozy wcześniej przygotowanej przez siebie oraz losował drugi utwór - z książki "Wierszyki łamijęzki". Jury oceniało przygotowanie utworu, płynność czytania, wyrazistość, odpowiednią intonację oraz ogólne wrażenie sceniczne. Komisja wybrała jednego szkolnego Mistrza Pięknego Czytania w każdej z kategorii oraz kilku vicemistrzów. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Zwycięzcom gratulujemy!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka do Kazimierza Dolnego

16 maja uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Kazimierza Dolnego i Puław.

Dzieci zwiedziły piękny Rynek z renesansowymi kamieniczkami, kościół farny, Górę Trzech Krzyży – punkt widokowy na miasteczko i dolinę Wisły, ruiny zamku, basztę, bulwar nadwiślański.

Następnie odbył się rejs statkiem po Wiśle, gdzie można było podziwiać piękne widoki i opalać się ponieważ pogoda była bardzo słoneczna.

Po obiedzie pojechaliśmy do Korzeniowego Dołu, tam spacerowaliśmy lessowym wąwozem.

Później udaliśmy się do Puław, aby zwiedzić zespół pałacowo- parkowy książąt Czartoryskich.

Uczniowie byli zachwyceni zwiedzanymi obiektami historycznymi oraz otaczającą ich przyrodą.

Przygotowała: Alicja Lulek

Opublikowała: Barbara Pasternak

Uczniowie klas 4 - 8 na wycieczce
w Krakowie

             4 maja 2022 r. grupa uczniów z klas 4-8 udała się na całodniową wycieczkę do Krakowa. Program zwiedzania był bogaty i wymagał niezłej kondycji, ale nie zabrakło też czasu na karmienie gołębi czy rejs w słońcu po Wiśle. Uczniowie zwiedzili m.in. Wzgórze Wawelskie i Rynek Podziemny. Wrócili zmęczeni, ale zadowoleni. Niektórzy już nie mogą doczekać się kolejnej eskapady.


Przygotowała: Ewa Rembilas

Opublikowała: Barbara Pasternak

Kolejny sukces naszej uczennicy Julii Leżoch

Uczennica Szkoły Podstawowej w Szarwarku wyróżniona w XXII Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Marii Kozaczkowej, który odbył się w przededniu 40. rocznicy śmierci poetki. Uczestnicy, oprócz poezji patronki dąbrowskiej biblioteki, recytowali wybrany utwór Marii Konopnickiej z okazji ogłoszonego przez Sejm RP Roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Gratulujemy Julii wyróżnienia (w ubiegłym roku II miejsce)
i życzymy wielu sukcesów.


Przygotowałą: Ewa Rembilas

Opublikowała: Barbara Pasternak

Konkurs Pieśni Patriotycznych
i Żołnierskich

11 maja odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich. Miał on na celu zaprezentowanie i przypomnienie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych i żołnierskich oraz poszerzenie znajomości polskiej kultury muzycznej. Jury oceniło występy i przyznało nagrody i wyróżnienia. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

"Witaj maj, trzeci maj

dla Polaków błogi raj..."

Dzisiaj odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie w sposób jasny i zrozumiały przedstawili najważniejsze informacje dotyczące tego dokumentu oraz zaprezentowali wiersze i piosenki związane z tym wydarzeniem. Na scenie pojawił się król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj.  

Była to niezwykła okazja do pielęgnowania patriotyzmu oraz do poczucia dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka do Krakowa klas I-III

We wtorek 26 kwietnia uczniowie z klas I-III uczestniczyli w wycieczce do królewskiego miasta Krakowa. Wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy dziedziniec Zamku Królewskiego i Katedrę na Wawelu, a nawet wspięliśmy się na Wieżę Zygmuntowską. Odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego, pokarmiliśmy łabędzie na Wiśle, a następnie udaliśmy się ulicą Kanoniczą i Grodzką na Rynek Główny, gdzie podziwialiśmy Sukiennice i Kościół Mariacki. Pani przewodnik opowiadała ciekawe historie i legendy z tym związane.

W Muzeum Figur Woskowych podziwialiśmy sobowtóry sławnych aktorów, polityków, postaci z filmów, czy innych zasłużonych ludzi. 

W Żywym Muzeum Obwarzanka dowiedzieliśmy się jak się go wyrabia i każdy z nas mógł własnoręcznie przygotować swojego obwarzanka, którego po upieczeniu zabraliśmy ze sobą. Smakował wybornie! 

Mieliśmy też możliwość obejrzenia pokazu produkcji cukierków w Manufakturze "Ciuciu Artist" i spróbować słodkich smakołyków.

Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Ziemi 2022

22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu klasa II przygotowała krótki montaż słowno - muzyczny, który przypomniał nam, jak ważna jest ochrona Ziemi i troska o życie na naszej planecie.  Uczniowie, ubrani w zielone koszulki recytowali wiersze, zaśpiewali piosenkę pt. "Ekologiczne reggae" oraz zatańczyli przepiękny taniec z kwiatami.  Pamiętajmy, aby być prawdziwymi przyjaciółmi naszej planety i dbajmy o nią cały rok!


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka do Strażnicy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej 2022

Czwartek siódmego kwietnia chętni z klasy 4-8 wybrali się do niedawno wybudowanej Strażnicy Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Uczniowie mogło dowiedzieć się o funkcjonowaniu i strażnicy i sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych przez strażaków. Różne rodzaje sprzętu i pokazy strażaków wzbudziły duże zainteresowanie, szczególnie chłopców. Być może przyczyni się to do zaangażowania niektórych uczniów w działania np. Ochotniczej Straży Pożarnej.


Przygotował: Marcin Grabka

Wizyta uczniów naszej szkoły w tarnowskim teatrze

1 kwietnia 2022 r. uczniowie klas starszych uczestniczyli w spektaklu pt. "Ania z Zielonego Wzgórza" w adaptacji autorstwa Henryki  Królikowskiej - Wojtyszko i Macieja Wojtyszki ze wspaniałą muzyką Zbigniewa Karneckiego. Obejrzeli wzruszającą opowieść o potrzebie miłości, rodziny, przyjaźni i akceptacji. Tytułowa Ania Shirley bez wątpienia skradła nasze serca.

Przygotowała: Ewa Rembilas

Opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka do Oświęcimia

W dniu 23  marca 2022 roku uczniowie klas siódmych oraz ósmych z naszej szkoły odbyli wycieczkę do Oświęcimia - Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz-Birkenau.

Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Drugi etap wycieczki stanowił obóz w Brzezince, który w całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Wycieczka ta była ważną lekcją historii i z całą pewnością młodzież zapamięta ją na długo.

Przygotowała: Sylwia Piekielniak

Opublikowała: Barbara Pasternak

Warsztaty plastyczne

Przedszkolaki z grupy Nutki oraz Żabki pierwszy dzień wiosny spędziły tworząc małe cuda z gliny.

Warsztaty plastyczne prowadziła pani Agata Wrona.

Dziękujemy serdecznie pani Agacie za przybycie i poświęcony nam czas.

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany także „Dniem Kolorowej Skarpetki''.

Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa przedszkolaki założyły kolorowe skarpetki „nie do pary”.

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca czyli  Pierwszy Dzień Wiosny nasza szkoła spędziła w nietypowy sposób. Klasy I-III wyjechały do kina, a następnie na pizzę. Natomiast klasy IV-VIII odwiedziły Kręgielnię w Dąbrowie Tarnowskiej. Ten wyjątkowy dzień poza szkołą upłynął wszystkim w miłej i serdecznej atmosferze oraz dostarczył uczniom niezwykłej frajdy.


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Teatrzyk kukiełkowy

W dniu 17 marca przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 uczestniczyły w teatrzyku kukiełkowym.

Spektakl nosił tytuł,, O złotym ptaku ", a artyści zawitali u nas po dłuższej przerwie spowodowanej epidemią covid - 19.


Przygotowała Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak


Dzień bez plecaka

W piątek 18 marca Samorząd Uczniowski zorganizował "Dzień bez plecaka" dla klas IV-VIII. Uczniowie przynieśli swoje książki i inne przybory szkolne w bardzo ciekawych przedmiotach. Były to m. in. wózki, opony, koszyki sklepowe, garnki, pojemnik na ciasto, odkurzacz, skrzynka narzędziowa i wiele innych. Uczniowie wykazali się pomysłowością i bogatą wyobraźnią. Najciekawsze pomysły zostały nagrodzone.

Przygotowała: Sylwia Piekielniak

Opublikowała: Barbara Pasternak

Solidarni z Ukrainą

Samorząd Uczniowski wykonał gazetkę pt. "Solidarni z Ukrainą". Prace plastyczne wykonali uczniowie z klas I-III naszej szkoły. Łączymy się z dziećmi na Ukrainie, które teraz przeżywają trudny czas. Jesteśmy całym sercem z nimi. 

Nasza szkoła włączyła się też w pomoc uchodźcom z Ukrainy organizując zbiórkę potrzebnych środków czystości, które zostały przewiezione do Przemyśla dla potrzebujących.

Przygotowała: Sylwia Piekielniak

Opublikowała: Barbara Pasternak

Akademia poświęcona pamięci Żołnierzom Wyklętym

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Jest  on wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, oraz za krew przelaną w obronie ojczyzny.  Żołnierze Niezłomni nie złożyli broni po upadku Berlina, ale trwali dalej w nierównej walce z komunistycznym reżimem. Uwalniali więźniów z ubeckich katowni, ratowali mieszkańców wsi i miast nękanych przez komunistów. Zabijani byli strzałem w tył głowy w więzieniu na Rakowieckiej i zapomniani zostali na wiele lat. To Ci, których szczątki po dziś dzień leżą w bezimiennych grobach. Pozostali w pamięci tych, którym bliska jest Ojczyzna. 

Nasza szkoła uczciła Ich pamięć uroczystą akademią w wykonaniu uczniów pod kierunkiem pani Ewy Rembilas. Chwała Niezłomnym!


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Pączkożercy

Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. Jest doskonałą okazją, by skosztować przepysznych pączków i faworków. Tradycja mówi, że każdy z nas powinien tego dnia zjeść przynajmniej jednego, słodkiego pączka.

Tym razem w naszej szkole tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi, lukrowanymi pączkami pod hasłem "Pączkożercy". Samorząd Uczniowski zbierał w tym dniu pieniążki do puszki na leczenie dla chorego Maksymiliana ze Sutkowa. Wszyscy  uczniowie i pracownicy szkoły chętnie włączyli się w akcję, a zebraną kwotę przekazano potrzebującemu Maksowi.

Przygotowała: Sylwia Piekielniak

Opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Pizzy

9 lutego dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Światowy Dzień Pizzy.

W tym dniu odbyła się degustacja pizzy dostarczonej przez pizzerie Ateńską. Dzieci wykonały karty pracy związane z tematyką dnia oraz wykonały z papieru włoski przysmak 

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Bal karnawałowy 2022 - Przedszkolaki

"W karnawale same bale... "


Zaraz po powrocie z ferii zimowych w dniu 31 stycznia odbył się bał karnawałowy dla przedszkolaków.

Przepiękne stroje, wyśmienite humory i radosna zabawa towarzyszyły nam przez długie godziny w tym dniu.


Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak


Bal karnawałowy 2022 - klasy I - III

11 stycznia odbył się bal karnawałowy dla klasy I, II i III. Uczniowie przyszli do szkoły odświętnie ubrani, niektórzy przebrali się za różne postacie i bawili się na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Znane wszystkim hity muzyczne porywały wszystkich do tańca. Pojawiły się także wspólne zabawy i konkursy. Wszyscy spędzili czas w miłej i pogodnej atmosferze. 


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Wigilia przedszkolaków

Jest taki dzień,

Bardzo ciepły, choć grudniowy

Dzień zwykły , dzień

W którym gasną wszelkie spory...


22 grudnia odbyła się wigilia dla przedszkolaków.

W radosnej, miłej i ciepłej atmosferze, przy stole pełnym smakołyków przygotowanych przez mamusie, dzieci z oddziałów przedszkolnych świętowały wigilię świąt Bożego Narodzenia. Łamiąc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia zdrowia, uśmiechu, radości oraz szczęśliwych świąt.

Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Jasełka szkolne 2021

"Maleńka przyszła Miłość..."

Boże Narodzenie to czas miłości, radości, dzielenia się tym, co najlepsze.

Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt - 17 grudnia  uczniowie klasy V i VI pod opieką pani Ewy Doreckiej przygotowali i zaprezentowali piękne i jakże współczesne przedstawienie Jasełkowe. 

Następnie uczniowie klas I - VIII  wraz z wychowawcami udali się do swoich sal, gdzie odbyły się klasowe wigilie,  łamanie się opłatkiem oraz kolędowanie. Wszystkim towarzyszył podniosły i odświętny nastrój.

Tego dnia odbyło się również wręczenie nagród szkolnego konkursu plastycznego pt. "Najpiękniejszy Anioł" oraz konkursu Kolęd i Pastorałek pt. "Hej kolęda, kolęda".

Wszystkim życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Z podwórka na stadion 2021

W dniu 6, 7 i 8 grudnia odbył się turniej piłki nożnej o puchar Tymbarku. Nasza szkoła była reprezentowana przez uczniów z przedszkola i klasy pierwszej, uczniów z klasy drugiej i trzeciej, uczennice z klasy czwartej i piątej oraz uczniów z klasy czwartej i piatej. Wszysce bardzo dobrze się zaprezentowali i pokazali prawdziwego ducha rywalizacji sportowej. Na wyróżnienie zasługują

uczniowie przedszkola i klasy pierwszej, którzy wygrali zmagania zajmując pierwsze miejsce i tym samym awansowali do dalszego etapu rozgrywek. Jesteśmy pod wrażeniem i gratulujemy za wysiłek i godną reprezentację naszej Szkoły wszystkim uczestnikom oraz życzymy dalszych sukcesów.



Marcin Grabka


Wizyta Świętego Mikołaja 

Jak co roku 6 grudnia całą społeczność szkolną oraz dzieci przedszkolne odwiedził długo wyczekiwany gość - Święty Mikołaj, który obdarował wszystkich podarunkami.


Dziękujemy Mikołaju za wizytę i zapraszamy za rok :)


Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak


Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Zarówno maluszki jak i starszaki z naszych oddziałów przedszkolnych włączyły się w jego obchody. Dzieci tańczyły, śpiewały, układały obrazki w całość, dopasowywały oraz wykonały prace plastyczne, a wszystko to z bohaterem dnia dzisiejszego - z Misiem. 


Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Zabawa Andrzejkowa Przedszkolaków

W dniu 24 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa przedszkolaków. Tańcom i wróżbom tego dnia nie było końca. A dobry humor nie opuszczał nas ani na chwilę.


Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Zabawa Andrzejkowa klas I-III

W dniu 23 listopada odbyła się Zabawa Andrzejkowa dla klas I - III. Uczniowie uczestniczyli w zabawie tanecznej, a także próbowali poznać swoją przyszłość podczas wróżb. Wszystkim dopisywał dobry humor i świetna zabawa.

Opublikowała: Barbara Pasternak

Warsztaty dla klasy I, II i III.

Klasa I, II i III wzięła udział w warsztatach pod hasłem „Samorozwój przez sztukę”. Na zajęciach tworzyli instalację artystyczną o tematyce związanej ze zdrowiem psychicznym pt. „Kim jestem i jak się czuję”.

Uczniowie i uczennice wspólnie wykonywali pracę plastyczną zatytułowaną: „Jestem Polakiem i kocham moją Ojczyznę”. Działania artystyczne zostały poprzedzone rozmową o samorozwoju na podstawie opowiadania z e-booka „Samorozwój poprzez sztukę”. Następnie dzieci opowiadały o swoich przeżyciach związanych z bycia patriotą na podstawie niedawno obchodzonego Święta Niepodległości. Uczniom towarzyszyły takie uczucia jak: miłość, szacunek, duma. Praca plastyczna polegała na przedstawieniu najważniejszych symboli narodowych w różnej formie. Każdy uczeń angażował się w działania, które lubi i chciałby dalej rozwijać i doskonalić.

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Święto Niepodległości 2021

W środę 10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Klasa V i VI pod opieką p. Czesławy Obary zaprezentowała piękny spektakl słowno - muzyczny, podczas którego mogliśmy się dowiedzieć dlaczego 11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu.  Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali wzruszające pieśni patriotyczne.  To radosne, a zarazem refleksyjne święto dla wszystkich Polaków.


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Szkoła do hymnu 2021

Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". W środę 10 listopada o symbolicznej godzinie 11.11  każda klasa odśpiewała 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". 

Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Konkurs "Parasol Pani Jesieni"

8 listopada odbyło się ogłoszenie wyników szkolnego konkursu plastycznego pt. "Parasol Pani Jesieni". 

Oto zwycięzcy:

W kategorii klas I-III:

I miejsce: Wiktoria Żurawska

II miejsce: Maciej Wątroba i Lena Guzik

III miejsce: Hanna Czerwińska, Lena Bąba i Lena Adwent.

Wyróżnienie:

Aleksandra Kołodziej, Julia Kuta, Filip Gut i Alicja Banaś


W kategorii klas IV-VIII:

I miejsce: Magdalena Czochara i Oskar Niemiec

II miejsce: Karmen Moździerz, Mateusz Żaba i Michał Wątroba

III miejsce: Piotr Żmuda i Andrzej Moskal

Wyróżnienie:

Nikola Lubera, Weronika Kogut, Gut Dominika, Wiktoria Banaś i Anna Wątroba.


Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

Ślubowanie Pierwszoklasistów 2021

4 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klasy I. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania przedstawiciel nauczycieli ze szkoły dokonał symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!

Po części artystycznej przygotowanej przez klasę 1 uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a od swoich Rodziców upominek. Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez swoich rodziców.

 Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!


Przygotowała: Sylwia Piekielniak

Opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka do Pacanowa

Korzystając z przepięknej jesiennej aury przedszkolaki w towarzystwie swoich rodziców oraz pierwszoklasiści w dniu 29 października udali się do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

Na miejscu dzieci wzięły udział w warsztatach "Łyżeczka miodu ", uczestniczyły w zabawach i animacjach, przeniosły się do Bajkowego Świata, obejrzały nietypowy mały teatr marionetkowy pt. "Mała syrenka". Dużą atrakcją dla dzieci okazał się również pobliski plac zabaw.

Do domu wróciliśmy trochę zmęczeni ale zadowoleni:)


Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Konkurs plastyczny "Wakacyjne wspomnienia"

W przedszkolu rozstrzygnięto konkurs "Wakacyjne wspomnienia".

Oto laureaci:


I miejsce

Izabela Moździerz

Tomasz Bernat

Liliana Nowak


II miejsce

Lena Gut

Amelia Krupa

Dawid Bernat


III miejsce

Szymon Grabka

Piotr Grabka

Hubert Moździerz


Dyplomy za udział w konkursie otrzymali : Julia Chłopek, Julia Masicz i Aleksander Masicz.


Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu!!!


Przygotowała: Karolina Ogara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Nauczyciela 2021

Dnia 13 października uczniowie naszej szkoły uczcili Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu szczególnie ciepło myśli się o nauczycielach i innych pracownikach szkoły. Uczniowie z klasy V, VII i VIII, pod czujnym okiem pani Alicji Lulek,  zaprezentowali piękne wiersze i piosenki, a na koniec wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi złożyli życzenia, wręczyli kwiaty i odśpiewali gromkie: Sto lat! Ta akademia pokazała wdzięczność młodego pokolenia za codzienne poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. 


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Tabliczki Mnożenia 2021

1 października obchodzony jest jako XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowe wydarzenie, w którym udział biorą uczniowie kilkunastu krajów. Celem akcji jest propagowanie znajomości tabliczki mnożenia jako podstawowej umiejętności w matematyce i uświadomienie, że można uczyć się jej z przyjemnością poprzez zabawę. W inicjatywie udział wzięły klasy od IV do VIII. Akcję poprzedziły kilkudniowe przygotowania. Na korytarzach pojawiły się plakaty propagujące XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, w klasach zostały przeprowadzone eliminacje, które pozwalały wytypować klasowych liderów. Pocztą elektroniczną do wszystkich uczniów zostały przesłane losy, które wykorzystywane były do „egzaminowania” swoich rodziców. Na lekcjach dzieci dzieliły się wrażeniami jak radzili sobie dorośli. Podczas długich przerw uczennice kl. VII wyróżniające się znajomością tabliczki mnożenia przepytywały chętnych. Za pozytywne zdanie „egzaminu” uczniowie otrzymywali naklejki Eksperta Tabliczki Mnożenia. Podsumowanie szkolnej akcji odbyło się 5 października. W tym dniu wytypowani wcześniej uczniowie wzięli udział w egzaminie, który wyłonił Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia. Została nim ucz. kl. VIII Oliwia Cichoń, drugie miejsce zajął ucz. kl. VI Michał Wątroba, a trzecie Szymon Banaś z klasy IV. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, gratulacje i brawa koleżanek i kolegów. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na pewno zostanie w ich pamięci. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do tego wydarzenia!

Przygotowała: Czesława Obara

Opublikowała: Barbara Pasternak

Zbiórka nakrętek

We wrześniu cała społeczność szkolna  zaangażowała się w zbiórkę plastikowych zakrętek. Taka akcja odbyła się u nas w szkole już nie pierwszy raz. Zawsze staramy się działać charytatywnie wspierając najbardziej potrzebujące osoby, dla których organizowane są właśnie takie zbiórki. Tym razem zbieraliśmy zakrętki dla chorego Miłoszka ze Szczucina. Chłopiec choruje na nowotwór złośliwy. Czeka go długie leczenie i rehabilitacja, która jest bardzo kosztowna. W krótkim czasie udało się nam zebrać dość sporo zakrętek i mamy nadzieję, że choć troszkę przyczynimy się do polepszenia zdrowia Miłoszka.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wsparli akcję, pokazując tym samym swoje wielkie serducho. Samorządowi Uczniowskiemu dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu akcji.


Przygotowała: Sylwia Piekielniak


Opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Chłopaka 2021

30 września 2021 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. 2000-lecia Jubileuszu Chrześcijaństwa w Szarwarku podobnie jak w ubiegłym roku obchodzili święto chłopców. Tego dnia dziewczęta z naszej szkoły stanęły na wysokości zadania i przygotowały dla swoich kolegów miłe niespodzianki i atrakcje.  W klasie V np. udekorowano klasę, były gry i zabawy, nie zapomniano o upominkach i życzeniach. Chłopcy odpowiadali na wylosowane pytania dotyczące ich zainteresowań. Następnie wybrano najsympatyczniejszego kolegę, którym został Nikodem. Podobnie było w innych klasach.

    Dziewczęta ze Szkolnego Samorządu Uczniowskiego zorganizowały konkurs na „Najlepszego Kolegę” w szkole. W klasach I-III został nim Igor Mędala, a w klasach IV – VIII – Michał Wątroba. Pani Dyrektor szkoły pogratulowała zwycięzcom i wręczyła im upominki i dyplomy. Chłopcy otrzymali również gromkie brawa.

Drodzy Panowie życzymy Wam w dniu Waszego święta samych miłych chwil, dużo uśmiechu i radości każdego dnia roku!


Przygotowała: Czesława Obara


Opublikowała: Barbara Pasternak

Wycieczka do Sandomierza 

29 IX odbyła się wycieczka do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego. W Sandomierzu zwiedzaliśmy Stare Miasto, dziedziniec zamkowy, ratusz, Rynek, zabytkowe kamieniczki. Dużą atrakcją dla dzieci było przejście Uchem Igielnym. Następnie zwiedzaliśmy Bazylikę Katedralną, a na końcu przeszliśmy podziemną trasą turystyczną, weszliśmy na taras widokowy na Bramie Opatowskiej i oglądaliśmy panoramę pięknego Sandomierza z wijącą się nieopodal Wisłą. O godz.15.00 pożegnaliśmy Sandomierz i pojechaliśmy do Baranowa Sandomierskiego. Tam z przewodnikiem oglądaliśmy pięknie odrestaurowany XVI wieczny zamek z zewnątrz i wewnątrz, arkadowy dziedziniec zamku, secesyjną kaplicę oraz wnętrza zamku z zachowanym częściowo wyposażeniem. Dzieci zachwycały się również okalającymi zamek ogrodami: francuskim, włoskim i angielskim. Szczególnie zwróciły uwagę na 130 letnie drzewo tulipanowca, które majestatycznie rosło naprzeciw wejścia do zamku. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Przygotowała: Alicja Lulek

Opublikowała: Barbara Pasternak

Przemarsz pod pomnik

28 września uczniowie z klas II - VIII wraz z nauczycielami udali się pod pomnik w Szarwarku, aby złożyć hołd ofiarom II wojny światowej. Pamiątkowy obelisk upamiętnia mieszkańców Szarwarku - dorosłych i dzieci, którzy zostali rozstrzelani za ukrywanie Żydów.  Pod pomnikiem uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. 


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Rocznica wybuchu II wojny światowej

27 września 2021 r. odbyła się akademia upamiętniająca ofiary wybuchu II wojny światowej. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z pierwszych dni września 1939 roku oraz z okresu trwania II wojny światowej. Celem apelu było przypomnienie o tragicznych ale i bohaterskich wydarzeniach, aby kształtować poczucie patriotyzmu i tożsamości narodowej w młodym pokoleniu.


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

1 września w naszej szkole uroczyście rozpoczęto nowy rok szkolny 2021/2022. O godz. 9.00 odbyła się Msza Święta w Kościele Parafialnym, a następnie spotkaliśmy się w budynku szkoły według ustalonego harmonogramu. Wszyscy cieszymy się, że po wakacyjnym odpoczynku, mogliśmy wrócić do koleżanek i kolegów, do naszych nauczycieli. 


Opublikowała: Barbara Pasternak

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Dnia 25 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Najpierw uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli we Mszy świętej o godz. 9.00, a później udali się do budynku szkoły.  Pani dyrektor podsumowała mijający rok szkolny i wręczyła nagrody uczniom z najwyższymi osiągnięciami edukacyjnymi.  Następnie każda klasa udała się wraz z wychowawcą do swojej klasy, gdzie odbyło się wręczenie świadectw. Klasa VII i VIII przygotowała i zaprezentowała wszystkim część artystyczną, którą rozpoczęto  pięknym  polonezem.  Szczególnie mocno żegnaliśmy klasę VIII, która opuszcza mury naszej szkoły. 

Wszystkim życzymy zdrowych, radosnych i bezpiecznych wakacji!


Opublikowała: Barbara Pasternak

Dzień Dziecka 2021

1 czerwca to święto wszystkich dzieci na całym świecie. Ten dzień również w naszej szkole upłynął w wyjątkowej atmosferze. Każda klasa wspólnie z wychowawcą zaplanowała ciekawe atrakcje. Były to: gry planszowe, pokazy tańca, malowanie plakatów, zabawa taneczna, gry z balonami, rozgrywki sportowe. Wszyscy uczniowie udali się też do pobliskiego sklepu na pyszne lody. 

Dziękujemy właścicielowi sklepu - Panu Rafałowi Barnasiowi za ufundowanie lodów dla wszystkich dzieci z naszej szkoły.

Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy, aby każdy dzień był dla nich Dniem Dziecka!


Opublikowała: Barbara Pasternak

Niebieskie Motyle w Grupie Żabki 

Grupa Żabki wzięła udział w chellengu ''Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami".

Dzień Mamy i Taty 2021 - klasa 1 i 3

Z okazji Dnia Matki, przypadającego 26 maja oraz zbliżającego się Dnia Ojca - 23 czerwca, uczniowie z klasy 1 i 3 pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowali przedstawienie dla ukochanych rodziców. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki i tańce, aby podkreślić ważną rolę rodziców w życiu każdego człowieka. Życzymy wszystkim Mamusiom i Tatusiom, aby ich święto trwało cały rok!

Zobacz film


Przygotowały: Barbara Pasternak i Sylwia Piekielniak


Opublikowała: Barbara Pasternak

Egzamin ósmoklasisty 2021

Jak co roku wszyscy uczniowie klasy ósmej przystępują do egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej. Wszystkim życzymy po napisaniu egzaminu radosnego uśmiechu!


Zobacz zdjęcia

Dzień Kolorowej Skarpetki 2021

21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Data 21. 03. jest symboliczna i nie jest też przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego – 3 chromosomu bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów.

Dlatego też 22 marca w naszej szkole cały personel, przedszkolaki  i klasy  I-III przyłączyły się do ogólnoświatowej akcji, miały w tym dniu ubrane kolorowe skarpetki „nie od pary”. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. 


Przygotowały: Sylwia Piekielniak i Barbara Pasternak


Opublikowała: Barbara Pasternak

Powitanie Wiosny 2021

Jak co roku wszyscy z utęsknieniem oczekiwaliśmy nadejścia wiosny. To czas, w którym cała przyroda budzi się do życia po zimowym śnie. W związku z tym uczniowie klasy I i III wraz z wychowawczyniami przygotowały krótkie, ale piękne przedstawienie, dzięki któremu do naszej szkoły na dobre zawitała Wiosna. Wszystkim życzymy coraz cieplejszych dni i radosnego uśmiechu!


Przygotowały: Sylwia Piekielniak i Barbara Pasternak


Opublikowała: Barbara Pasternak

Walentynki 2021

Z okazji zbliżającego się Dnia Świętego Walentego uczniowie klas I - III przez cały tydzień wrzucali do skrzynki walentynkowej przygotowane przez siebie kartki.  Walentynki zostały rozdane uczniom w piątek 12 lutego. Wszystkie sympatie były przyjęte z uśmiechem i wszyscy zadowoleni rozeszli się do klas.


Przygotowała: Sylwia Piekielniak


Opublikowała: Barbara Pasternak

Zabawy na śniegu 2021

W piątek w ramach zajęć z wychowania fizycznego klasy I, II i III wraz z paniami zorganizowały aktywnie czas na świeżym powietrzu. Dzieci maszerowały po swoich śladach, wykonywały ćwiczenia ruchowe, jeździły na sankach, rzucały się śnieżkami. Nie mogliśmy, niestety ulepić bałwana, ponieważ śnieg się nie lepił, ale mamy nadzieję, że niedługo powtórzymy tą świetną zabawę. 


Przygotowały: Sylwia Piekielniak i Barbara Pasternak


Opublikowała: Barbara Pasternak

WOŚP 2021

W dniach od 29 stycznia do 31 stycznia w naszej szkole oraz na placu przykościelnym została przeprowadzona zbiórka pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Wszyscy chętnie włączyli się w akcję. Środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy. 

Dziękujemy wolontariuszkom Klaudii Żurawskiej i Emilii Marciniak za czynny udział w akcji.

Przygotowała: Opiekunka SU


Opublikowała: Barbara Pasternak

Bal karnawałowy 2021 - klasy I-III

Dnia 28 stycznia 2021 roku odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy dla klas I-III. Uczniowie przyszli do szkoły wystrojeni w kostiumy karnawałowe. Zabawa odbywała się w różnych godzinach dla poszczególnych klas. Zorganizowane były konkursy, w których uczniowie chętnie brali udział. Podczas zabawy tanecznej wybrano Króla i Królową Balu. Wszyscy świetnie się bawili i na koniec otrzymali słodki upominek.


Przygotowały: Sylwia Piekielniak i Barbara Pasternak


Opublikowała: Barbara Pasternak

Bal karnawałowy 2021- przedszkolaki

    .....dalej, dalej pląsy tańce, noworoczni przebierańce....


Środa 27 stycznia upłynęła przedszkolakom pod znakiem tańców,pląsów i wesołej zabawy przy muzyce.  Tego dnia odbył się bal karnawałowy .

Dzieci wzięły udział w licznych , zabawach i konkursach ,a za piękne kolorowe stroje  przygotowane przez rodziców otrzymali słodkie upominki. 


Karolina Ogara

Dzień Babci i Dziadka 2021

Kocham Babcię i Dziadka ...


Dnia 22 stycznia dzieci z grupy Żabki oraz Nutki pod czujnym okiem wychowawczyń przygotowały występ dla babć i dziadków z okazji ich święta.

Niestety z powodu obecnej sytuacji pandemicznej w tym roku szanowni goście nie mogli nas odwiedzić, dlatego występ w formie filmiku wraz z symbolicznymi upominkami zostały przekazane przez dzieci i rodziców solenizantom.

Babciu, Dziadziu kochamy Was

Karolina Ogara


Zobacz film

Andrzejki 2020

,Andrzeju, Andrzeju prosimy dziś Ciebie

Pozwól nam zobaczyć,

co pisane nam w niebie..."


Andrzejki to wieczór wróżb i hucznych zabaw, których nie mogło również zabraknąć w naszym przedszkolu.

Dzień 26 listopada od rana był pełen tajemniczości, ciekawości i śmiechu. Wróżka zaprosiła przedszkolaków do wróżb, były to: kubeczki- co mnie czeka w życiu, serce- imię mojej przyszłej żony/ męża, zawody, buty- która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż, który chłopiec pierwszy się ożeni. Po wróżbach miała miejsce wesoła zabawa przy muzyce.


Karolina Ogara

Zbiórka karmy 2020

W miesiącu październiku i listopadzie w naszej szkole Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. S. Piekielniak zorganizował zbiórkę karmy dla psów i kotów ze schroniska "Azyl" w Tarnowie.

Do akcji chętnie włączyli się uczniowie klas 1-8 oraz dzieci przedszkolne przynosząc  spore ilości pożywienia dla psów i kotów. 

W grudniu zbiórka została zakończona, a karma dostarczona do tarnowskiego  schroniska.

Samorząd Uczniowski bardzo dziękuje wszystkim uczniom za zaangażowanie w tą ważną akcję. Cieszymy się, że wspólnymi siłami możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimę. 

Serdeczne podziękowania dla następujących uczniów, którzy wsparli akcję:

Aleksandra Kmieć, Karol Kmieć, Szymon Banaś, Zuzia Kułaga, Łucja Marciniak, Weronika Kogut, Paweł Chłopek, Igor Mędala, Patryk Kuta, Lena Bąba, Lena Adwent, Lena Guzik, Magdalena Czochara, Michał Guzik, Julia Kuta, Amelia Wałaszek, Damian Moździerz, Hubert Moździerz, Hania Czerwińska, Milena Moździerz, Lena Żurawska, Karmen Moździerz, Piotr Ciećko, Wiktoria Żurawska, Karol Bogula, Ania Wątroba.

Przygotowała: Sylwia Piekielniak

Ślubowanie piewszoklasistów 2020

Dzień 22 października był dniem w którym odbyła się niezwykle ważna i bardzo miła uroczystość Ślubowania uczniów klasy I. W tym roku w uroczystości wzięli udział rodzice pierwszoklasistów. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności, recytowali wiersze, śpiewali piosenki i wykonali przepiękny taniec z kwiatami. Następnie dzieci złożyły ślubowanie, a Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej w Szarwarku. Pierwszoklasiści otrzymali upominki przygotowane przez swoich rodziców „Rożki Obfitości” oraz pamiątkowe książki od Pani Dyrektor. Życzymy Pierwszoklasistom, aby rozwijali się w naszej szkole tak, jak kwiaty oraz pielęgnowali i poszerzali swoje zdolności i umiejętności!


Przygotowała i opublikowała: Barbara Pasternak